O nama

Turistička organizacija Brčko distrikta

Ime Brčko

Zanimljivo je predanje kako je grad Brčko dobio upravo to ime. Pored današnjeg imena Brčko, u pisanim izvorima se spominju još tri naziva - Barkaz, Brčki i Brčka. Barkaz se pominje u prvom pisanom izvoru“Povelji mađarskog kralja Žigmunda“ iz 1422.godine. Pored zvaničnog naziva, ista varijanta spominje se i 1725.godine (BERCZKO), kao i kod Filipa Višnjića, koji je porijekolom iz susjedne Bijeljine,a od koga ga je preuzeo i u svoj rječnik zapisao Vuk Karadžić. Naziv „Brčki“ spominje se početkom 17. stoljeća i bio je isto toliko rasprostranjen kao i „Brčko“.
U pisanim izvorima se navodi da su se često pojavljivala oba oblika, što je potvrđeno iz zapisa rječnika Jugoslovenske akademije u kome ima i primjedbi da se upotrebljavao i pogrešan naziv u ženskom rodu „Brčka“. Međutim, u Ljetopisu brčanske parohije, koji je sačinio arhijerejski namjesnik i paroh Rajko Sofrenović, ovaj naziv ne samo da nije pogrešan, naprotiv, najčešće je citiran u starim dokumentima, te se navodi primjer jednog od njih, karta Gerharda Mercatora na kojoj je naziv „Barka“. Taj naziv upravo odgovara prvobitnom naselju „Palanka“.
Za vrijeme austrougarske uprave 1878. godine ženski oblik imena bio je zvanični naziv, tačnije „Novi Brčka“. Veoma je zanimljivo narodno tumačenje imena koje se spomnje u Ljetopisu. Na obali Save, istočno od Brčkog, kod današnjeg sela Brezovo Polje nalaze se zidine koje narod zove „Nakićevom kulom“ a koje su prema predanju, pripadale dvorcu bogatog i moćnog bega Nakića dok je na mjestu gdje je sada Brčko tu bila samo skela.
Skeldžija je imao lijepu kćer u koju se beg Nakić zaljubio. Često bi je promatrao durbinom sa kule kako se kupa u Savi i kad bi ju spazio, veselo bi uzviknuo „Eno je brčka!“. Tako je narod mjesto gdje se ta djevojka kupala nazvao „Brčka“, a kasnije je to ime prešlo na kasabu koja se razvila. Brčko je 1852 .godine skoro sasvim izgorjelo. Najvjerovatnije je da je Brčko osnovano od Turaka kao „Palanka“, odnosno kao vojno-policijska postaja za zaštitu savskog vodenog puta, a za izbor mjesta za tu palanku bio je vjerovatno njegov položaj.

Turističko - geografski položaj i saobraćajna povezanost

Brčko distrikt BiH je geografski pozicionran u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, na desnoj obali rijeke Save. Nalazi se na tromeđi Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske  i važno je raskršće cesta domaćeg  i međunarodnog karaktera od istoka ka zapadu i od sjevera ka jugu. Zauzima površinu od 493,3 km2, što predstavlja manje od 1%  ukupne površine Bosne i Hercegovine (51.129,00 km2), a površina središnjeg gradskog područja iznosi 183,00 km2.

Ovako pozicionirano Brčko ima povoljan turističko -zemljopisni položaj tako što povezuje Bosnu i Hercegovinu sa zapadnom i jugoistočnom Evropom, te podunavskim zemljama.

Kao značajno čvorište ključnih cesta u smjerovima istok-zapad i sjever-jug, Brčko predstavlja rijedak multimodalno transpotno čvorište(ceste, plovna rijeka Sava, željeznica) u Bosni i Hercegovini tako što ima izlaz na Hrvatsku i srednju Evropu, ali  i prilaz do rijeke Save, te dalje Dunavom do zapadne i istočne Evrope.

Time prostorni položaj Brčkog determiniše povezanost njegovog šireg zaleđa i gravitacionog područja sa ostalim regijama u centralnoj i istočnoj Evropi, a samo 30 kilometara grad Brčko je udaljen od međunarodne saobraćajnice panevropskog koridora 10 (auto-put Beograd – Zagreb). Ovaj auto-put ( E70)  je definisan trasom od Salcburga  (Austrija) do Soluna (Grčka) sa karakteristikom velike frekvencije saobraćaja tokom cijele godine gdje se preveze značajan broj putnik, što omogučuje dobru povezanost Brčko distrikta BiH sa turistički poznatim emitivnim tržištima.

Brčko distrikt BiHse nalazi na plovnom dijelu toka rijeke Save, i luka Brčko je najveća luka u Bosni i Hercegovini. Operativna obala luke je duga 150 m, a prosječna širina je 15 metara. Rijeka Sava je unutar Brčko distrikta  plovna u dužini od 44 kilometra- za plovila gaza do dva i po metra moguća je plovidba  260 dana, a tokom nižeg vodostaja plovna za plovila manjeg gaza.

Rijekom Savom Brčko distrikt BiH povezan je sa Dunavom, preko koga i sa cijelom Evropom, Baltičkim i Sjevernim morem, a preko Crnog mora sa Sredozemljem.

Luka Brčko tradicionalno je služila kao luka za pretovar rasutog tereta  i nema putnički terminal, iako iz godine u godinu sve više kruzera uplovljava u Brčko distrikt BiH što otvara mogućnosti razvoja riječnog i nautučkog turizma. Ona predstavlja značajan infrastrukturni objekat, koji bi mogao biti važan u poboljšanju saobraćajne dostupnosti, što bi moglo intenzivirati turistički razvoj Brčko distrikta BiH, s obzirom na planove o produženju plovnosti rijeke do Brežica u Sloveniji (plovni put rijeke Save  bi se povećao oko 100 kilometra).

Kultura i naslijeđe

Vijekovima unazad u Brčkom su se preplitale različite kulture i tradicije, smjenjivale civilizacije: ilirske, antičke, rimske, vizantijske, slovenske tradicije, ali i usvajali običaji koji su se baštinili i sačuvali do dan danas kroz aktivnosti kulturno-umjetničkih društava, udruženja i institucija iz oblasti kulture.

Kulturno – istorijsko naslijeđe je dio identiteta određenog područja, ali se u savremenim sistemima posmatra i kao snažan  pokretač ekomomskog razvoja i turističke ponude. Kultura, shvaćena u najširem smislu,  danas predstavlja važan sadržaj turizma mnogih razvijenih zemalja. Stručnjaci smatraju da je u periodu koji je pred nama budućnost turizma  u ponudi koja se bazira na svim segmentima kulture, budući da ono što je autohtono, originalno i samosvojno uvijek predstavlja privlačnu snagu  i atrakciju. To je razlog što mnoge zemlje danas investiraju značajna sredstva u kulturu i kulturno naslijeđe, čime jačaju svoje ukupne turističke kapacitete.

Pratite nas kako biste bili u toku s našim projektima, događajima i novostima jer zajedno gradimo svijetlu turističku budućnost Brčko distrikta!